Fórumokon megfordulva nagyon sokszor találkozik az ember azzal a kifejezéssel, hogy "long-tail", vagy magyarul "hosszú farok", a szó jelentése persze némileg módosulhat annak függvényében, hogy az ember milyen fórumokat olvas, de a webáruház és webes kereskedelem kontextusában a "hosszú farok" alapvetően azt a terminológiát jelöli, hogy néhány termék nagyon kelendő, ezekből nagyon sok fogy, de vannak olyan termékek amelyekből csak minimális számú fogy, viszont ezen termékekből nagyon sok különböző van, így megéri felvenne a palettára, mert egy webáruházban "elfér", és nagyon széles vevőkört ki tudunk így szolgálni.
(A hosszú farok koordináta-rendszerben ábrázolva. A függőleges tengelyen egy adott termékből eladható mennyiség, a vízszintes tengelyen a termékek fajtaszáma van ábrázolva; a sárga rész a hosszú farok. Forrás: Wikipedia)
Ugyanez a terminológia létezik a keresőoptimalizálásban is, vagyis egyes SEO-s emberet azt mondják, hogy ha nem azokra a szavakra célzunk amelyikre mindenki, hanem olyan kifejezéseket választunk amelyre kevesebben keresnek, viszont ebből sokat veszünk, akkor nagy forgalmat tudunk elérni, ez mondjuk alapvetően igaz, de ugyebár nem csak a forgalom az amelyik fontos egy webáruházban, hanem a tényleges vásárlások száma is.
Ennek a dolognak szerettem volna utána járni, merthogy valakinek elhinni valamit és látni az ugyebár két teljesen különböző dolog. Ehhez első körben arra van szükség, hogy meghatározhassuk a long-tail kulcsszavakat, vagyis valamilyen módon kiemelhessük őket a többi közül.
A Google Analyticsban megmutatom, hogy hogyan lehet egy szegmenst készíteni a long-tail kulcsszavakra, és utána hogyan lehet vele dolgozni.
A Speciális szegmenseknél adjunk hozzá egy új egyéni szegmenst, nevezzük el mondjuk Long-Tail kulcsszavaknak, válasszuk ki a "Befoglalás" lehetőséget, ezen belül a "Kulcsszó" opciót és az "Egyező RegExp" lehetőségét, majd pedig a mezőbe másoljuk bele a következő karaktersorozatot: ^\s*[^\s]+(\s+[^\s]+){2,}\s*$ ne ijedjünk meg ha nem értjük, annyit jelent, hogy a kettő kulcsszónál hosszabb karaktersorozatokat vesszük csak figyelembe. Majd mentsük el a szegmenst.
Amennyiben ezzel készen vagyunk, akkor már csak néhány megfelelő beállítást kell megtenni és máris nézegethetjük a saját eredményeinket. Egyrészt csinálhatunk még egy szűrőt, amelyik csak a 3 kulcsszónál hosszabb kifejezéseket tartalmazza: ^\s*[^\s]+(\s+[^\s]+){3,}\s*$ és akkor össze tudjuk vetni a 2 és 3 szónál nagyobb kifejezéseket is egymással.
Ahhoz, hogy valóban korrekt eredményt kapjunk szűrjük ki a saját áruházunk nevét mindig az eredmények közül, eléggé el tudja torzítani ugyanis a statisztikát, az, hogy a Googlebe írják be az áruház nevét és nem a címsorba a felhasználók.
Innentől pedig könnyen össze lehet rakni egy olyan statisztikát amelyik azt mutatja meg, hogy mennyire hatékonyak a long-tail kulcsszavak, az alábbi statisztikák három különböző webáruház 2011.09.01 és 2012.01.27 közötti elektronikus kereskedelmi forgalmát mutatják úgy, hogy közben a kulcsszavak közül kizártuk azokat amelyek az áruház nevét tartalmazzák.
Azért, hogy az áruházak kiléte ne legyen felismerhető, csak az elektronikus kereskedelmi konverziós rátát és a vásárlásonkénti értéket teszem közzé.
Long Tail Keywords (3) a három vagy ennél több szóból álló kulcsszavakat tartalmazza.
Long Tail Keywords (4) a négy vagy ennél több szóból álló kulcsszavakat tartalmazza.
Nem fizetett keresési forgalom az összes kulcsszót tartalmazza.
A képeken természetesen USD helyett HUF értendő csak éppen a Google nem ismeri ezt a valutát. A fenti adatokból nagyon jól látszik, hogy nem minden esetben nyerők a long-tail kulcsszavak. Sok esetben a 3 vagy 4 kulcsszóból álló keresésekből kevesebb vásárlás lesz, mint a két-három szavas kulcsszavakból.
Annyi megjegyzést tennék, hogy sok esetben a konkrét termék nevek 4-5 kulcsszóból állnak, néhány esetben pedig 2-3 kulcsszóval is azonosíthatóak, ez nyilván különbséget okoz és nem lehet általánosítani, hogy a long-tail kulcsszó az 3 vagy 4 kulcsszó hosszú.
Ha megnézzük, hogy a látogatók hány %-a érkezik long-tail kucsszóra akkor viszont már nem kapunk annyira jó eredményt, mert ahol még a legjobb az arány ott is csak az összes látogató 7%-a érkezett long-tail kulcsszóra, és mivel a long-tail kulcsszavak konverziója szignifikánsan ne mutat jobb eredményt, mint a többi kulcsszó, ezért mégis csak a nem long-tail kulcsszavakra éri meg inkább optimalizálni.

Természetesen lehet azt mondani, hogy az azokra nehéz és több erőforrás befektetésével jár, de ugyanakkor az is látszik, hogy 4-9-szer több látogatót lehet vele nyerni.